Skip to content

717 Puritan Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block405
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SS
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,350
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
31%
Improvement Value:$125,300
69%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+2.0%
2024$5,550+3.2%
2023$5,380+1.4%
2022$5,305+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5699, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1940