Skip to content

7 Penlaw RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 28, 1997

Property Information

Block5602
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,016
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
37%
Improvement Value:$214,600
63%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,552+2.0%
2024$10,341+3.2%
2023$10,024+1.4%
2022$9,884+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3228, Page 81

Property Sale

Sale
$263,500
DeedBook 2398, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1966