Skip to content

1 Penlaw RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block5602
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,046
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
39%
Improvement Value:$198,600
61%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,038+2.0%
2024$9,837+3.2%
2023$9,535+1.4%
2022$9,402+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 3875, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1966