Skip to content

72 Lawr-Penn RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 29, 2023

Property Information

Block5602
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,104
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
34%
Improvement Value:$235,500
66%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,010+5.5%
2024$10,435+3.2%
2023$10,115+1.4%
2022$9,974+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft3,104DeedBook 6521, Page 1822Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2491, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1968