Skip to content

2721 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block6301
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
31%
Improvement Value:$323,900
69%
Total Assessment$467,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,474+4.3%
2024$13,871+3.2%
2023$13,447+1.4%
2022$13,259+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft3,144DeedBook 6378, Page 642Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 4446, Page 258

Property Sale

Sale
$392,500
DeedBook 2429, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1960