Skip to content

11 Chopin LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jun 25, 1993

Property Information

Block5603
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,669
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
36%
Improvement Value:$225,400
64%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+2.0%
2024$10,681+3.2%
2023$10,353+1.4%
2022$10,209+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 2699, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1966