Skip to content

9 Chopin LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block5603
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,142
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
39%
Improvement Value:$198,500
61%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,041+2.0%
2024$9,840+3.2%
2023$9,538+1.4%
2022$9,405+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3849, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1966