Skip to content

8 Penlaw RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block5603
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,708
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
34%
Improvement Value:$243,600
66%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,419+2.0%
2024$11,191+3.2%
2023$10,848+1.4%
2022$10,697+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 6332, Page 1783Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 6197, Page 1287Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 2578, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1966