Skip to content

7 Chopin LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$188,250
Last Sale Date
Jul 8, 1996

Property Information

Block5603
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,708
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
42%
Improvement Value:$170,200
58%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,155+2.0%
2024$8,971+3.2%
2023$8,697+1.4%
2022$8,575+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$188,250
DeedBook 3112, Page 262

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2775, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1966