Skip to content

86 Lewisville RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block5801
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,955
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
38%
Improvement Value:$185,000
62%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+2.0%
2024$9,117+3.2%
2023$8,838+1.4%
2022$8,715+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,955DeedBook 6446, Page 751Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5371, Page 289

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2868, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1900