Skip to content

111 Helen AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1969

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Apr 25, 2006

Property Information

Block901
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,448
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
28%
Improvement Value:$149,600
72%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+2.0%
2024$6,300+3.2%
2023$6,107+1.4%
2022$6,022+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 5363, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1969