Skip to content

27 Michigan AveTrenton, NJ 08638

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block24302
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,293
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
8%
Improvement Value:$183,100
92%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,544+4.2%
2024$11,078+0.3%
2023$11,050+0.3%
2022$11,015-3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987