Skip to content

66 S Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1847

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block3201
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,400
15%
Improvement Value:$53,200
85%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,381+4.5%
2024$3,235+0.3%
2023$3,226+0.4%
2022$3,215-5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 6343, Page 1877Recorded10/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$44,254
DeedBook 3104, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2312, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1847