Skip to content

58 S Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Public Property

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block3201
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,210+0.3%
2022$2,203+1.6%
2021$2,168+2.9%
2020$2,106+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5896, Page 134