Skip to content

128 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block3504
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 4271 SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage4,888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
20%
Improvement Value:$314,800
80%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,827+4.2%
2024$21,906+0.3%
2023$21,851+0.3%
2022$21,780+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft4,888DeedBook 6505, Page 167Recorded10/28/2022

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 4509, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1950