Skip to content

160 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$536,000
Last Sale Date
Feb 23, 2009

Property Information

Block3504
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 3672SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage5,134
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,900
28%
Improvement Value:$277,400
72%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,351+4.2%
2024$21,450+0.3%
2023$21,396+0.3%
2022$21,326+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$536,000
DeedBook 5988, Page 434

Property Sale

SaleMulti
$245,500
DeedBook 2537, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1950