Skip to content

134 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 28, 2006

Property Information

Block3504
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
Description3SB 4138 SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage4,417
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
22%
Improvement Value:$279,200
78%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,762+4.2%
2024$19,924+0.3%
2023$19,874+0.3%
2022$19,810+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5343, Page 121

Property Sale

Sale
$401,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950