Skip to content

47 Olden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 6, 2005

Property Information

Block10402
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,191
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,000
44%
Improvement Value:$799,600
56%
Total Assessment$1,424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,937+5.9%
2024$35,814+3.1%
2023$34,746+0.8%
2022$34,475+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5121, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1945