Skip to content

101 Stanworth LanePrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD54
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description10 OF 214 UNITS
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
30%
Improvement Value:$1,400,000
70%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,260+5.9%
2024$50,280+3.1%
2023$48,780+0.8%
2022$48,400+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0