Skip to content

200-216 S Stanworth DrPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD63
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
30%
Improvement Value:$1,470,000
70%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,923+5.9%
2024$52,794+3.1%
2023$51,219+0.8%
2022$50,820+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0