Skip to content

1-13 East Merwick CtPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD59
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description7 OF 214 UNITS
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
30%
Improvement Value:$1,260,000
70%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,934+5.9%
2024$45,252+3.1%
2023$43,902+0.8%
2022$43,560+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0