Skip to content

30 Hardy DrPrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 22, 2015

Property Information

Block3802
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page38

Building Details

Building Class19
Description2SF2GP
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,459
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,200
50%
Improvement Value:$458,300
50%
Total Assessment$910,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,247+5.9%
2024$22,890+3.7%
2023$22,083+0.8%
2022$21,911+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft3,459DeedBook 6212, Page 1494Recorded2/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972