Skip to content

243 Cherry Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1933

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block4002
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2SSTFR2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,939
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
45%
Improvement Value:$395,300
55%
Total Assessment$717,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,870+5.9%
2024$17,814+11.4%
2023$15,995+0.8%
2022$15,870+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft1,939DeedBook 6453, Page 596Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 4601, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1933