Skip to content

445 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$1,495,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block7803
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,846
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,000
60%
Improvement Value:$365,400
40%
Total Assessment$909,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,108+5.9%
2024$22,759+3.1%
2023$22,080+0.8%
2022$21,908+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,495,000
Sq Ft2,846DeedBook 6482, Page 808Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 2548, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1961