Skip to content

99 Braeburn DrPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 23, 1999

Property Information

Block5703
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,369
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,000
64%
Improvement Value:$277,600
36%
Total Assessment$768,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,468+5.9%
2024$19,323+3.1%
2023$18,746+0.8%
2022$18,600+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3637, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1961