Skip to content

162 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1926

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block7107
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,453
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
54%
Improvement Value:$400,300
46%
Total Assessment$867,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,096+5.9%
2024$21,804+3.1%
2023$21,153+1.7%
2022$20,793+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,453DeedBook 6429, Page 331Recorded2/5/2021

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,453DeedBook 6360, Page 1328Recorded3/13/2019

Property Sale

Sale
$682,000
DeedBook 6154, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1926