Skip to content

419 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 2013

Last Sale Price
$1,385,000
Last Sale Date
Apr 3, 2021

Property Information

Block7310
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,880
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
35%
Improvement Value:$705,200
65%
Total Assessment$1,080,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,766+5.9%
2024$27,156+18.7%
2023$22,885+0.8%
2022$22,707+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,385,000
Sq Ft2,880DeedBook 6440, Page 1681Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 6169, Page 1592

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6149, Page 1328