Skip to content

76 Prince William CtPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block7701
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,756
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$482,500
53%
Improvement Value:$427,900
47%
Total Assessment$910,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,244+5.9%
2024$22,887+3.1%
2023$22,205+0.8%
2022$22,032+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft2,756DeedBook 6299, Page 520Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987