Skip to content

69 Prince William CtPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block7701
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,274
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,500
44%
Improvement Value:$626,900
56%
Total Assessment$1,124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,943+5.9%
2024$28,267+3.1%
2023$27,424+0.8%
2022$27,210+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 6081, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1980