Skip to content

199 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block8901
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,977
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,048,500
86%
Improvement Value:$165,400
14%
Total Assessment$1,213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,076+6.0%
2024$30,267+3.1%
2023$29,357+0.8%
2022$29,126+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952