Skip to content

29 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1943

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block14
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,587
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
25%
Improvement Value:$64,100
75%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+2.8%
2024$10,007+3.3%
2023$9,688+0.2%
2022$9,673+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,781DeedBook 6407, Page 796Recorded12/11/2012

Property Sale

Sale
$75,000

Property Built

Built

Year Built: 1943