Skip to content

13 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1943

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 11, 2004

Property Information

Block14
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,611
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
14%
Improvement Value:$139,900
86%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,568+2.8%
2024$19,034+3.3%
2023$18,426+0.2%
2022$18,398+83.8%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 5434, Page 263Recorded1/3/2005

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 4722, Page 192Recorded12/22/1999

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Recorded11/2/1995

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3569, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1943