Skip to content

9 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1943

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block14
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,587
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
29%
Improvement Value:$70,600
71%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969+6.5%
2024$11,233+3.3%
2023$10,874+0.2%
2022$10,858+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 17436, Page 874Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 17134, Page 880Recorded4/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1943