Skip to content

10 Parsons RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block599
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,309
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
26%
Improvement Value:$90,600
74%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,706+2.8%
2024$14,304+3.3%
2023$13,847+0.2%
2022$13,827+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft3,309DeedBook 5872, Page 818Recorded9/24/2007

Property Built

Built

Year Built: 1962