Skip to content

4 Parsons RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Jan 18, 2011

Property Information

Block599
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,282
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
32%
Improvement Value:$67,000
68%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+2.8%
2024$11,514+3.3%
2023$11,146+0.2%
2022$11,129+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 6228, Page 96Recorded2/1/2011

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 4896, Page 585Recorded4/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 1962