Skip to content

15 Fifth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block67
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,029
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,000
46%
Improvement Value:$33,700
54%
Total Assessment$62,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+2.8%
2024$7,321+3.3%
2023$7,088+0.2%
2022$7,077+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 19161, Page 1898

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,029DeedBook 7018, Page 1Recorded7/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954