Skip to content

11 Fifth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 26, 2012

Property Information

Block67
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,198
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
35%
Improvement Value:$63,100
65%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,657+2.8%
2024$11,338+3.3%
2023$10,976+0.2%
2022$10,960+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,198DeedBook 6322, Page 140Recorded2/7/2012

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft2,198DeedBook 4837, Page 475Recorded10/23/2000

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 4146, Page 487Recorded5/4/1994

Property Built

Built

Year Built: 1964