Skip to content

54 Davison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block67
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,172
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
45%
Improvement Value:$42,200
55%
Total Assessment$76,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+2.8%
2024$8,898+3.3%
2023$8,614+0.2%
2022$8,601+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968