Skip to content

5 Highview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Jun 1, 2010

Property Information

Block716
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
31%
Improvement Value:$52,500
69%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,076+2.8%
2024$8,828+3.3%
2023$8,546+0.2%
2022$8,533+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954