Skip to content

7 Clayton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2010

Property Information

Block733
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
24%
Improvement Value:$60,500
76%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532+2.8%
2024$9,272+3.3%
2023$8,975+0.2%
2022$8,962+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 5360, Page 47NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/27/2004

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 28350, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1954