Skip to content

25 Channing RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 24, 1983

Property Information

Block740
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,920
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
22%
Improvement Value:$66,900
78%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+2.8%
2024$10,019+3.3%
2023$9,699+0.2%
2022$9,684+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 28310, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1954