Skip to content

12 Hudson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 20, 2021

Property Information

Block751
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,938
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
31%
Improvement Value:$65,900
69%
Total Assessment$96,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,731+3.1%
2024$11,380+3.3%
2023$11,012+0.1%
2022$10,997+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 18573, Page 1293Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 5206, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1959