Skip to content

12 Shady LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block759
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,742
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
28%
Improvement Value:$118,200
72%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,023+3.1%
2024$19,425+3.3%
2023$18,796+0.1%
2022$18,770+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,742DeedBook 6611, Page 661Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,742Recorded6/27/2001

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 4921, Page 445

Property Sale

Sale
$71,035
DeedBook 28360, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1973