Skip to content

13 Maxwell RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block760
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,239
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
24%
Improvement Value:$103,900
76%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,669+3.1%
2024$16,172+3.3%
2023$15,648+0.1%
2022$15,626+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft3,239DeedBook 17114, Page 135Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 4112, Page 671Recorded12/9/1993

Property Sale

Sale
$65,450
DeedBook 28460, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1974