Skip to content

251 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block82
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
34%
Improvement Value:$40,800
66%
Total Assessment$61,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,419+2.8%
2024$7,216+3.3%
2023$6,986+0.2%
2022$6,975+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 7006, Page 202Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6399, Page 732NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/8/2012

Property Sale

SaleMulti
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 5067, Page 596Recorded7/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1950