Skip to content

249 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block82
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
38%
Improvement Value:$34,100
62%
Total Assessment$55,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,615+2.8%
2024$6,434+3.3%
2023$6,229+0.2%
2022$6,219+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 18397, Page 30Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 5771, Page 550NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/12/2007

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 5725, Page 95Recorded9/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1960