Skip to content

461 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 21, 2012

Property Information

Block175
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SBK2G,1R/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,564
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
53%
Improvement Value:$112,200
47%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,417+3.8%
2024$7,142+1.1%
2023$7,066+0.0%
2022$7,064-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 6327, Page 113Recorded2/24/2012

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

DeedBook 4335, Page 693Recorded7/3/1996

Property Built

Built

Year Built: 1915