Skip to content

627 Pacific Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block282
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-CC
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage819
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
65%
Improvement Value:$61,100
35%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+0.2%
2024$5,254+1.1%
2023$5,198+0.0%
2022$5,197+33.7%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft819DeedBook 5990, Page 29Recorded10/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1919