Skip to content

444 Stevenson Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2026

Property Information

Block184
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SV-CL-1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,284
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,400
47%
Improvement Value:$119,100
53%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+0.2%
2024$6,323+1.1%
2023$6,256+0.0%
2022$6,254-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

DeedBook 6762, Page 17Recorded12/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$159,000

From:

To:

DeedBook 5061, Page 212Recorded6/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1919