Skip to content

491 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block197
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
37%
Improvement Value:$163,600
63%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+0.2%
2024$7,841+13.0%
2023$6,941+0.0%
2022$6,939-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 19807, Page 1288

Property Built

Built

Year Built: 1929